kamera - obraz na żywo, pogoda, e-kartki, galeria zdjęć, księga gości
ogólne  aktualności  galeria  historia  przyroda  baza noclegowa  linki
Kalendarz Imprez Lato 2018 nad Polskim Morzem

75 lat Omegi - uroczystość w Pucku

Trwające w Pucku Mistrzostwa Polski w klasie Omega są okazją do świętowania 75-lecia powstania tej najsłynniejszej polskiej konstrukcji regatowej, przez wielu uznawanej za naszą klasę narodową.

Daniel Sokołowski i Krzysztof Witczak (z prawej).

Trwające w Pucku Mistrzostwa Polski w klasie Omega są okazją do świętowania 75-lecia powstania tej najsłynniejszej polskiej konstrukcji regatowej, przez wielu uznawanej za naszą klasę narodową. Zarząd Stowarzyszenia Polski Związek Klasy Omega, jego członkowie i uczestnicy regat spotkali się w sobotę 26 sierpnia, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla całego środowiska.

Pamiątkowe statuetki, będące wyrazem wdzięczności za działalność w stowarzyszeniu, otrzymali Piotr Marcyaniuk, mierniczy klasy Omega oraz Krzysztof Witczak, sędzia regatowy. Tytuły honorowych członków Związku nadano Remigiuszowi Bieguńskiemu i Jerzemu Rosickiemu. Piotr Marcyaniuk nagrodzony został także statuetką za wspieranie klasy Omega podczas Akademickich Mistrzostw Polski, na których prowadzi pomiary w klasie Omega i popularyzuje tę klasę wśród młodych żeglarzy.

– Wczoraj drukarnię opuściła książka Jarosława Cieślaka pod tytułem „Omega” – mówił do zgromadzonych Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – To reedycja publikacji sprzed pięciu lat, w której autor udokumentował historię klasy Omega. Niebawem książka trafi do dystrybucji za pośrednictwem księgarni internetowych.

Jarosław Cieślak, autor książki „Omega”.

Obecny na uroczystości Jacek Cieślak wspominał, jak doszło do powstania tego wydawnictwa.

– Do napisania książki zainspirowało mnie kilku kolegów – opowiadał autor. – Było to jakieś sześć lat temu podczas regat w Żywcu. W tamtym czasie nasza strona internetowa miała zakładkę pod nazwą „relacje z regat”. Wrzucaliśmy tam informacje o tym, jak przebiegały kolejne zawody. I tak od słowa, do słowa, koledzy powiedzieli: „Skoro już tak opisujesz to wszystko, to może napisałbyś książkę o Omegach”. Uznałem, że to dobry pomysł i zabrałem się do pracy. Szczęśliwie książka ujrzała światło dzienne, a teraz mam w ręku jej drugie wydanie. Wierzę, że kiedy spotkamy się za kolejne pięć lat, będziemy mówić o trzeciej edycji. Będzie bogatsza nie tylko o kolejne pięć lat historii klasy, ale i rozdział o Omedze jako klasie szkoleniowej. Niestety teraz nie zdążyłem z ukończeniem rozdziału przed premierą książki.

Ale drugie wydanie pracy Jacka Cieślaka jest i tak bogatsze od pierwszej edycji. Zawiera uzupełniony i poprawiony rozdział dotyczący przepisów klasowych. Ponadto dołączono nowe – poświęcony sylwetkom znanych zawodników pływających na Omegach, którzy ścigali się w przeszłości na innych klasach i osiągali najwyższe laury oraz tym, którzy święcili triumfy na morzach i oceanach, ale wychowali się właśnie w klasie Omega. Pojawił się rozdział o podróżach, czyli o tym, na jakich akwenach zagranicznych pływały Omegi.

Uczestnicy spotkania w Pucku podziękowali Jackowi Cieślakowi za jego pracę gromkimi oklaskami, a pierwsze egzemplarze książki trafiły do rąk czytelników, w tym osób, które przyczyniły się do sfinansowania jej edycji i druku.

 

Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega (z lewej) i Piotr Marcyaniuk.

Foto Tadeusz Lademann   © 2006-2018 Projekt i wykonanie: StudioFX.biz